Güncelleme Tarihi : 07.06.2015 Faizsiz Konut Kredisi Genel Bilgilendirme
Değerli arkadaşlar, faizsiz konut kredisi uygulama yönetmeliği nihayet çıkarıldı. Sitemizden bizlerle irtibata geçerek merak edilen hususlarla ilgili detaylı bilgilendirme yapmak istedik. Umarız faydalı olacaktır. Kredinin kullanımı aşamasında en son uygulamaya ilişkin olarak bize tecrübesini aktaran Şehit yetimi Sn. Gökhan ERKEK'e de teşekkür ederiz. Şimdiden krediden faydalanacak tüm kardeşlerimize hayırlı olması dileklerimizle saygılar sunuyoruz.
Faizsiz Konut Kredisi Genel Bilgilendirme

SGK'dan Faizsiz Konut Kredisi İle İlgili Hak Sahipliği Belgesini Nasıl Alabiliriz?

 

SGK'a dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Dilekçenizde belirttiğiniz ikamet adresinize 2-3 ay içerisinde hak sahipliği belgeniz tanzim edilerek gönderilmektedir. 

 

Er Şehit yakınları ve vazife malullerinin dilekçelerini Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı Tuna Caddesi No.7 Kızılay / ANKARA adresine gönderecekler.

 

Rütbeli Şehit yakınları ile Vazife malulleri ise Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA adresine gönderecekler.

 

Dilekçe örneği aşağıda sunulmuştur;

 

 

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı

Tuna Caddesi No:7 Kızılay/ANKARA

ANKARA

 

   02.08.2013 tarihinde 28726 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı kanun ile 2/3/1984 tarihli ve 2985 sayılı Toplu Konut Kanununun ek 2 nci maddesi değiştirilerek son halini almış bulunmakta olup, yasa gereği faizsiz konut kredisi hakkımız bulunmaktadır. Bahse konu yasal düzenlemeye ilişkin uygulama yönetmeliği de (Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vazife Malulleri İle Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik)  13.02.2014 tarihinde 28912 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 

 

   Anılan yasal düzenleme uyarınca faizsiz konut kredisi kullanmak istiyorum/istiyoruz.

 

   Kredinin tarafıma kullandırılabilmesi için sandığınızdan aylık aldığımı gösterir “hak sahipliği belgesi”nin tanzim edilerek tarafıma/tarafımıza gönderilmesini arz ederim/ederiz.

 

 

 

   MALÜLÜN KENDİSİ :                                           İMZASI …./…./ 200..

 

Adı Soyadı :…………………….. ………..

 

T.C. Kimlik No :………………….......

 

ŞEHİT VEYA ÖLENİN

 

Dul ve Yetimi ile Anne veya Babası

 

1-………………………………… …….…. T.C. Kimlik No :…………….............

 

2-………………………………… ……….. T.C. Kimlik No :…………….............

 

3-………………………………… ……….. T.C. Kimlik No :…………….............

 

4-………………………………… ……….. T.C. Kimlik No :…………….............

 

EMEKLİLİK SİCİL NOSU : ………………………

 

T.C. Kimlik No :………………….........

 

ADRES :

 

…………………………………

 

…………………………………

 

………………………………....

 

   Dilekçe ile müracaatı müteakip yaklaşık olarak 2-3 ay içerisinde tanzim edilerek dilekçenizde belirttiğiniz ikamet adresinize gönderilecektir. Başvurunuzun akıbeti ile ilgili olarak 170 SGK alo bilgi hattından bilgi alabileceğiniz gibi aşağıdaki linkte yer alan SGK bilgi edinmeden de sorabilirsiniz.

 

BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ: http://uyg.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru/BasvuruAnaSayfaForm.do

 

 

Üzerime Kredi Varsa Bu krediyi Kullanmama Engel Olur mu?

 

Özel ya da devlet bankalarından daha önceden herhangi bir bireysel kredi kullanmış olmanızın faizsiz konut kredisini kullanmanız üzerinde olumsuz herhangi bir etkisi olmaz. 

 

Kredi Nasıl Geri Ödenecek?

 

Faizsiz konut kredisinin geri ödenmesi yalnızca vazife malulü aylıklarının 1/4'ünün kesilmesi ile gerçekleşecektir. 

 

Daha önceden TOKİ için hak sahipliği belgesi almıştık, ancak o ev için hakkımızı kullanmak istemiştik. Şimdi normal faizsiz konut kredisi için hak sapliği belgesi alabilir miyiz?

 

Evet, faizsiz konut kredisi kullanımı için ayrıca hak sahipliği belgesi müracaatınızı yukarıda belirttiğimiz dilekçe örneği ile isteyebilirsiniz.

 

Hak Sahipliği Belgesi Gelince Nereye Başvuracağım?

 

Bulunduğunuz il ya da ilçedeki ziraat bankasına müracaat etmelisiniz. 

 

İlk aşamada teslim edilecek belgeler;

 

- Noter onaylı Tapu Fotokopisi, 

- Hak sahipliği belgesi, 

- Kimlik fotokopisi. 

 

Bankadaki görevli kişi size bir kaç evrak imzalatarak verdiğiniz belgelerle kredi başvurunuzu gerçekleştirecek. Artık Krediyi yani parayı bekleyeceksiniz  Kredinin onaylanma süreci 1-2 ay sürebilmektedir. Banka yetkilisi verdiğiniz iletişim numarasından size ulaşarak kredinin geldiği bilgisini iletecektir. Almayı planladığınız evin tapu yolu ile üzerinize tescil ettirmenizi ve üzerine ipotek konulmasını müteakip 1-2 gün içerisinde kredi kullanılabilmektedir. Banka krediyi kullandırırken % 1 masraf keserek kalan meblağı size teslim edecektir. 2014 yılı için kullanılabilecek müktar 79.000 tl. olduğu için elinize 78.210 tl. gibi bir tutar olacaktır.

 

Evin yaşının bir önemi var mı? Mesela 35 yıllık bir daireyi alabilir miyim?

Diğer şartlar uygunsa evin yaşının hiçbir önemi bulunmamaktadır.

 

Eşimden tapuyu devir alsam krediyi kullanabilir miyim?

1. derece yakınlardan tapuyu devralmanız halinde TOKİ krediye onay vermemektedir. Bu şekilde başvuru yapan tanıdığımız bazı arkadaşlardan kredisi onaylanmayanlar bulunmaktadır.

 

Benim babam onbaşı iken Şehit oldu, hak sahipliği belgesi için hangi adrese başvuru yapmamız gerekiyor?

Babanız askerlik mükellefiyetini yerine getirmekte iken Şehit olması nedeni ile SGK primi ödenmediğinden, Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığına hak sahipliği belgesi için müracaat edeceksiniz.

 

Faizsiz konut kredisinden terör mağdurları da yararlanabilecek mi?

Yasal mevzuatımız açısından 5233 sayılı yasa kapsamında bulunan sivil terör mağdurlarının faizsiz konut kredisi hakkı maalesef bulunmamaktadır.

 

3 yıl önce ziraat bankasından konut kredisi kullanarak almış olduğumuz daire var. Acaba bu faizsiz konut kredisini bu daire için kullanabilir miyiz? Daha önceden verdiğimiz faizler geri alınabilir mi?

Dairenin tapu yolu ile tescilinden itibaren 1 yılı geçmemiş olması gerektiğinden maalesef bu daire için kullanamazsınız. Daha önceden verilen faizlerin geri alınabilmesi de söz konusu değildir. Faizsiz konut kredisini kullanarak mevcut kalan anaparayı kapatabileceğinizi değerlendiriyorum.

 

Babamım üzerine olan daireyi alsam bu krediyi kullanabilir miyim?

1. derece yakınlarınızdan alacağınız daire için faizsiz konut kredisini kullanmak istediğinizde TOKİ bu krediye onay vermeyebilecektir.  Yani daha önceden eşinin üzerine olan daireyi tapu yolu ile devir alan bir Gazimizin başvurusuna TOKİ'nin onay vermediğine ilişkin bilgi edindik. Bu çerçevede böyle bir başvurunun olumsuz neticelenme ihtimali bulunmaktadır.

 

 

% 92 Özürlü bir yakınım var, Gazi ya da Şehit yakını değil. Bu krediden yararlanabilir mi?

Faizsiz konut kredisi engellilik durumu ile ilgili verilen bir kredi değildir. Verilecek haller yasada açık olarak belirtilmiş olup, vazife maluliyeti kapsamında Şehit aileleri ve Gaziler ile Harp ve Vazife malullerine bu hak tanınmıştır. Dolayısı ile engelli yakınınız bu haktan yararlanamayacaktır.

 

3 ay önce faizli kredi ile Ziraat Bankası aracılığıyla konut kredisi kullandım. Bu hususta faizsiz konut kredisi ile mevcut anapara borcumu kapatabilir miyim?

Tapuyu almanızdan itibaren 1 yılın geçmemiş olması nedeni ile Ziraat bankasına hak sahipliği belgesi ile müracaat etmeniz halinde krediniz onaylandıktan sonra mevcut anapara borcunuzun bu kredi ile kapatılarak eski ipoteğin kaldırılarak yeni kredi kapsamında ipotek konulabileceğini değerlendiriyorum. Tabi bu durum Ziraat bankası yönetiminin de onay vermesine bağlı. En kötü ihtimalle krediniz onaylandıktan sonra yakınlarınızdan kısa süreli borç bularak kredi anaparasını ödemek sureti ile ipoteği kaldırabilir, müteakiben faizsiz konut kredisini kullanabilirsiniz. Daha önceden ödemiş olduğunuz bireysel konut kredisi faizlerini ise geri alabilmeniz mümkün değildir.

 

Ankaraya gitsem hak sahipliği belgesini elden alabilir miyim?

Kural olarak dilekçe ile müracaat sonucu dilekçenizde belirttiğiniz adresinize bu belge gönderiliyor. Münferit olarak bazı arkadaşların elden alabildiklerine ilişkin duyumlar alsak da, Ankara'ya gidip belgeyi alamama ihtimaliniz her zaman bulunduğundan dilekçe ile müracaat ederek belgenin adresinize gönderilmesini beklemenizi tavsiye ederim.

 

Konut kredisini kullanmak istiyoruz,  kendi boş arsamız var, boş arsalara kredi çıkar mı? Çıkarsa da kredinin tamamını verirler mi?

 

Hak sahibinin kendi arsası üzerinde kendi konutunu inşa etmesi durumunda da kredi kullandırılmaktadır. Böyle bir durumda Hak sahibi tarafından kendi arsası üzerinde konut inşa edilmesi halinde; bu Yönetmelik gereğince açılan kredinin yarısı inşaat ruhsatı veya değerleme raporu ibraz edildiğinde, kalan yarısı ise konut inşaatının %50 seviyesine ulaştığına dair düzenlenecek Gayrimenkul Değerleme Raporu ile tespit edilerek banka tarafından ödenmektedir.

 

Faizsiz Konut Kredisini Daha Önceden Kullandık Tekrar Kullanabilir miyiz?

 

Bu hak 1 defaya mahsus olarak kullanılabildiğinden tekrar yararlanılabilmesine imkan bulunmamaktadır.

 

Kıbrıs ya da Kore Gazileri Faizsiz Konut Kredisinden Yararlanabilecekler mi?

 

5434/64 kapsamında olan Harp Malulü Kıbrıs ve Kore Gazileri de faizsiz konut kredisinden yararlanabilecekler. Ancak bunlar dışında kalan Muharip Kıbrıs ve Kore Gazilerine maalesef henüz faizsiz konut kredisi hakkı tanınmamıştır.

 

Tapu harcı muafiyetinden nasıl yararlanabilirim?

 

Daha önceden bu muafiyetten yararlanmak için müracaat eden arkadaşlardan edindiğimiz kadarı ile tapu masraflarına ilişkin ödeme makbuzları fotokopisi ile bulunduğunuz ilin vergi dairesi başkanlığına dilekçe ile müracaat ederek faizsiz konut kredisi ile almış olduğunuz daire dolayısı ile yaptığınız harç ödemesinin tarafınıza iade edilmesini talep etmeniz gerekiyor. 

 

TAPU HARCI MUAFİYETİ BİLGİLENDİRMESİ: Tapu harcı muafiyeti ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz; http://www.gazihaber.com/haber/4082/tapu-harci-muafiyeti.html

 

 

Alacağım dairenin değeri 50.000 tl. bana 79.000 tl. kredi verecekler mi?

 

Alacağınız dairenin iskan ruhsatı olmasına (yapı kullanım izin belgesi) önemle dikkat edin. Krediyi kullanırken dairenin değerinin pek bir önemi yok. Kredi onaylandıktan sonra kredinin tamamı kullandırılmaktadır ve kısmi kullandırım söz konusu değildir.

 

Faizsiz konut kredisi ile almış olduğum daireyi kredi süresi bitmeden satabilir miyim?

 

Evet satabilirsiniz. Ziraat Bankası Ankara Bilken Plaza Şubesini arayarak kalan borç bakıyesini öğrenerek ödemeniz halinde ipotek fek yazısı ziraat bankası şubesine gönderilmektedir. O yazıyı tapu idaresinde teslim ederek ipoteği kaldırabilirsiniz. Bu işlemler takribi 2-3 hafta sürmektedir.

 

TOKİ projelerinden ev almıştım. Halen borcum var. Faizsiz konut kredisi hakkımı burada değerlendirebilir miyim?

 

Faizsiz konut kredisi ile ilgili yürürlüğe giren uygulama yönetmeliğinde; "İdarenin inşa halinde veya kullanıma hazır olarak sattığı konutlarından satın alınması." halinde de bu haktan yararlanılabileceği belirtilmektedir. TOKİ projelerinden daha önceden yararlanmış olanların da bu kapsamda olduğunu değerlendiriyorum.

 

Bu haktan kimler yararlanabilecek?

 

Şehidin;

 

Dul eşine, 

 

Eşi hayatta değilse veya evlenmişse, kredi kullanacak çocuklardan en az birisinin yetim aylığı almakta olması kaydıyla aylık bağlanma koşullarına bakılmaksızın talepte bulunan çocuklarına müştereken, 

 

Bu kişiler bulunmadığı takdirde de öncelikle anaya olmak üzere ana veya babası.

 

Malulün;

 

Kendisine, 

 

Faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde, dul eşine, 

 

Eşi hayatta değilse veya evlenmişse, kredi kullanacak çocuklardan en az birisinin yetim aylığı almakta olması kaydıyla aylık bağlanma koşullarına bakılmaksızın talepte bulunan çocuklarına müştereken, 

 

Bu kişiler bulunmadığı takdirde de öncelikle anaya olmak üzere ana veya babası.

 

Hangi yasa kapsamları bu haktan yararlanabilmektedir?

 

Şehitler için;

 

5434/56 (Er ordu vazife malulü Şehit Yakınları)

 

5434/45

 

5434/64

 

5510/47 

 

2330 sayılı kanun (3713 s.k. da bu kapsam içindedir)

 

Maluller için;

 

5434/56 (Er ordu vazife malulü Şehit Yakınları)

 

5434/45

 

5434/64

 

5510/47 

 

2330 sayılı kanun (3713 s.k. da bu kapsam içindedir)

 

 

Tapuyu alalı 10 ay oldu, Faizsiz konut kredisinden yararlanabilir miyim?

 

Yapı Kullanma İzin Belgesinin alındığı tarihe bakılmaksızın, tapunun alındığı tarihten itibaren bir yıldan fazla süre geçmemiş olan konutlar için de faizsiz konut kredisini kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Faizsiz konut kredisinden yararlanacak herkese şimdiden hayırlı olsun dileklerimizi iletiyor, saygılar sunuyoruz. 

 

 

                                                                            Hamit YILDIZ

                                                                            Gazi J. Yzb.

                                                                 

Bu Yazıyı Paylaş paylas paylas paylas
DİĞER HABERLER
  • 2018 BAŞKANLIK SEÇİMİ 2018 BAŞKANLIK SEÇİMİ .. MEVCUT BAŞKANIMIZ SAYIN GAZİ ÖNDER ÇELİK VE YENİ YÖNETİM KURULU İLE BİRLİKTE 4 MART 2018 PAZAR GÜNÜ YAPILACAK DERNEK BAŞKANLIK SEÇİMİNE TEKRAR ADAY OLMUŞTUR. DAVETLİMİZSİNİZ.... Haber Detayları
  • ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK.. ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK.... .. Haber Detayları
  • VALİ YARDIMCISI AKGÜN CORAN'LA BULUŞMAMIZ VALİ YARDIMCISI AKGÜN CORAN'LA BULUŞMAMIZ.. BUGÜN DERNEK ÜYELERİMİZ İLE BİRLİKTE SAYIN VALİ YARDIMCISI AKGÜN CORAN'I MAKAMINDA ZİYARETTE BULUNDUK. ŞEHİTLİK İLE SORUNLARI PAYLAŞTIK. KENDİLERİNE NAZİK DAVETLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ. İST. ŞUB. YÖN. KRL... Haber Detayları
  • GAZİMİZİN MUTLU GÜNÜNE ŞAHİT OLDUK GAZİMİZİN MUTLU GÜNÜNE ŞAHİT OLDUK.. Dernek üyesi gazimiz sayın Özlem Özel'in kızı Nazlı'nın mutlu gününe katılım sağladık.Gazimizin ailesini tebrik ediyor kızına mutluluklar diliyoruz. İST.ŞUB.YÖN.KRL.. Haber Detayları
  • ŞEHİTLERİMİZ İÇİN MEVLİD ŞEHİTLERİMİZ İÇİN MEVLİD.. .. Haber Detayları
  • ÖTV ARAÇ MUAFİYETİ ÖTV ARAÇ MUAFİYETİ.. .. Haber Detayları
  • İSTANBUL ŞUBESİ ANKARADA İSTANBUL ŞUBESİ ANKARADA .. GENEL MERKEZDE BAŞKAN SAYIN TANER URANI ZİYARET .. Haber Detayları
  • İSTANBUL ŞUBESİ ANKARADA İSTANBUL ŞUBESİ ANKARADA .. İSTANBUL ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE ÜYELERİ TBMM’DE ZİYARETTE BULUNDULAR.. Haber Detayları
  • ŞEHİT ÜSTEĞMENİMİZİN CENAZESİ ŞEHİT ÜSTEĞMENİMİZİN CENAZESİ.. .. Haber Detayları
  • ŞEHİTLERİMİZ VAR ŞEHİTLERİMİZ VAR.. .. Haber Detayları